logo
Diecezja Warszawska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP składa się z 21 Parafii:
Warszawa

WARSZAWA - Świętej Trójcy

Warszawa Wniebowstąpienia Pańskiego

WARSZAWA ->Wniebowstąpienia Pańskiego

Radom

RADOM

Łódź

ŁÓDŹ

Aleksandrów Łodzki

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

Kutno

KUTNO

Lublin

LUBLIN

Pabianice

PABIANICE

Piotrków Trybunalski

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Płock

PŁOCK

Rawa Mazowiecka

RAWA MAZOWIECKA

Węgrów

WĘGRÓW

Wieluń

WIELUŃ

Zduńska Wola

ZDUŃSKA WOLA

Zgierz

ZGIERZ

Tomaszów Mazowiecki

TOMASZÓW MAZOWIECKI

Ozorków

OZORKÓW

Łask

ŁASK

Łask

PODDĘBICE

Żyrardów

ŻYRARDÓW

Zelow

ZELÓW

Relacja z sympozjum popularno-naukowego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
Parafia E-A w Zduńskiej Woli
2018-10-20
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zduńskiej Woli aktywnie włączyła się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Zduńskiej Woli i Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola w sobotę 15. września 2018 r. w kościele zorganizowano sesję popularnonaukową pod hasłem "Wkład protestantów w budowanie niepodległości na ziemiach Polski centralnej". Wydarzenie wpisało się w Europejskie Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla Wszystkich”.


Parafianie, pasjonaci historii oraz przedstawiciele władz miejskich zostali przywitani w kościele przez proboszcza miejscowej parafii - ks. Cezarego Jordana, który również w zarysie przedstawił historię powstania zduńskowolskiego zboru luterańskiego.

Konferencja rozpoczęła się wykładem dr Jerzego Sojki z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie na temat Reformacji polskich. Prelegent przybliżył warunki w jakich idee XVI-wiecznej odnowy Kościoła dotarły do Polski. Podkreślił także, jak ważna dla ówczesnej i współczesnej Europy była polska Reformacja. Nie tylko chodziło tu o postać Jana Łaskiego, ale także o przełomową ugodę sandomierską, w której luteranie, kalwini i bracia czescy uznawali się nawzajem. Następnie zwierzchnik Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. bp Jan Cieślar opisał podział strukturalny kościołów ewangelickich w II Rzeczpospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Poruszył także trudne kwestie losów ewangelików w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Po krótkiej przerwie profesor Uniwersytetu Łódzkiego - dr hab. Krzysztof Paweł Woźniak - zreferował miastotwórczą rolę protestantów w łódzkim okręgu przemysłowym w XIX wieku. Wskazał przede wszystkim na rolę fabrykantów, którzy w dużej mierze byli ewangelikami. Tworząc swoje imperia tekstylne, myśleli także o swych robotnikach - budowali szkoły, przedszkola, szpitale i domy robotnicze. Jako kolejny mówca głos zabrał dr Zdzisław Włodarczyk z Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. W swym wystąpieniu zajął się dziejami Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wieluniu. Opisał trudne początki tworzenia wieluńskiego zboru luterańskiego na początku XIX wieku, kiedy to rolę proboszcza pełnił pastor Samuel Gottlieb Sachs. Przywołał także pracę habilitacyjną dr. Ewy Jóźwiak: Sachsowie. Polacy z wyboru, gdzie szczegółowo opisane są te czasy. Jarosław Stulczewski, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli, przybliżył dzieje Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zduńskiej Woli. Przywołał postać ks. Edwarda Boernera, pastora tutejszej parafii oraz uczestnika Powstania Styczniowego. Jego syn Ignacy Boerner, był w II Rzeczpospolitej ministrem poczt i telegrafów, przy tym był jednym z najbliższych współpracowników Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Ze Zduńskiej Woli wywodził się także ks. prof. dr hab. Woldemar Gaspary wybitny historyk i znawca protestantyzmu w Polsce, więzień obozu koncentracyjnego w Dachau, Rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jako ostatni głos zabrał Tomasz Polkowski, Dyrektor Muzeum Historii Miasta w Zduńskiej Woli. W swym wystąpieniu przybliżył słuchaczom niezwykle bogatą działalność zduńskowolskich stowarzyszeń protestanckich w okresie międzywojennym. Istniał wówczas szereg związków, które brały sobie za cel pomoc biednym i potrzebującym, pogłębienie życia religijnego czy rozwijanie śpiewu i muzyki kościelnej. W trakcie obchodów prezentowano publiczności dwie wystawy: opracowaną przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola wystawę „Ignacy Boerner - specjalista od spraw niemożliwych” oraz przygotowaną przez Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury z Łodzi wystawę „Protestanci dla Rzeczypospolitej”.

W niedzielny poranek wierni ze Zduńskiej Woli, okolicznych parafii oraz zaproszeni goście zebrali się pod budynkiem dawnego Ewangelickiego Domu Starców. W ścianie budynku wmurowano tablicę ku pamięci ks. Edwarda Boernera (1833-1910), wieloletniego proboszcza zduńskowolskiej parafii, superintendenta Diecezji Kaliskiej oraz wielkiego polskiego patrioty. Tablicę poświęcili ks. bp Jan Cieślar oraz ks. Cezary Jordan. Odsłonięcia tablicy dokonał prawnuk ks. Edwarda i wnuk Ignacego - Krzysztof Boerner.

Głównym punktem obchodów było niedzielne dziękczynne nabożeństwo w zduńskowolskim kościele ewangelickim. Zostało one odprawione wspólnie przez ks. bp Jana Cieślara, ks. Cezarego Jordana oraz praktykanta diecezjalnego Arkadiusza Raszkę. Obecni byli także przedstawiciele władz: Elżbieta Szlachetka – Wiceprezydent Zduńskiej Woli oraz Marcin Łabędzki - Wicestarosta Zduńskowolski. Ks. bp Jan Cieślar wygłosił kazanie, w którym podkreślił wkład ewangelików w budowanie niepodległej Polski i wskazał że niepodległe państwo jest dobrem, o które zawsze trzeba zabiegać. W trakcie nabożeństwa dziękowano Bogu za wszelkie Błogosławieństwa jakimi nas obdarza i proszono o opiekę nad naszym krajem. Nabożeństwo swym śpiewem uświetnił Chór Kameralny „Incanto” z Pabianic, pod dyrekcją Magdaleny Hudzieczek-Cieślar. Na organach grał Szymon Masłowski.

Tuż po nabożeństwie odbył się koncert kończący obchody w Zduńskiej Woli. Przed licznie zebranymi melomanami wystąpił chór „Incanto”. Zaprezentował patriotyczne pieśni, które spotkały z gromkimi brawami słuchaczy.

Piotr Kirsch<< Wróć do poprzedniej strony
<<   Styczeń 2019   >>
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

2019-01-19 Koncert pt. "O Magnum Mysterium"
2018-12-01 Diecezjalne Szkolenie Szkółkowców
2018-11-23 Konferencja: Biskup Juliusz Bursche w 100-lecie niepodległej RP
2018-11-24 Diecezjalne Śniadanie dla Kobiet
2018-11-17 Koncert jubileuszowy
"Bóg mówi: Łuk mój kładę na obłoku, aby był znakiem przymierza między mną a ziemią"".

1 Mż 9,13

prezent.cme.org.pl

luteranie.pl

luter2017.pl

diakonia.org.pl

cme.org.pl

Aktualności  |   W co wierzymy  |   Diecezja  |   Nasze parafie  |   Galeria  |   Materiały  |   Kontakt  |