logo
Diecezja Warszawska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP składa się z 21 Parafii:
Warszawa

WARSZAWA - Świętej Trójcy

Warszawa Wniebowstąpienia Pańskiego

WARSZAWA ->Wniebowstąpienia Pańskiego

Radom

RADOM

Łódź

ŁÓDŹ

Aleksandrów Łodzki

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

Kutno

KUTNO

Lublin

LUBLIN

Pabianice

PABIANICE

Piotrków Trybunalski

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Płock

PŁOCK

Rawa Mazowiecka

RAWA MAZOWIECKA

Węgrów

WĘGRÓW

Wieluń

WIELUŃ

Zduńska Wola

ZDUŃSKA WOLA

Zgierz

ZGIERZ

Tomaszów Mazowiecki

TOMASZÓW MAZOWIECKI

Ozorków

OZORKÓW

Łask

ŁASK

Łask

PODDĘBICE

Żyrardów

ŻYRARDÓW

Zelow

ZELÓW

Relacja z Ekumenicznego nabożeństwa dziękczynnego w 100-lecie Niepodległości
Parafia E-A Węgrów
2018-11-26
W niedzielę 18. listopada 2018 roku Kościół Świętej Trójcy Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Węgrowie miał zaszczyt stać się gospodarzem ekumenicznego nabożeństwa dziękczynnego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości po 123 latach nocy zaborów.


Miasto Węgrów na Podlasiu graniczące z Mazowszem z całej swojej wielowiekowej tradycji było miastem wielonarodowym i wielokulturowym. Przed rokiem 1914 miasto było podzielone na 4 dzielnice: katolicką (z 2 kościołami ), protestancką (również z 2 kościołami), żydowską (posiadała 2 synagogi i 4 domy modlitwy) oraz ruską (zamieszkałą przez wyznawców prawosławia z małą cerkwią). Dziś podobny układ zabudowy obecny jest na starym mieście w Jerozolimie, w której znajdują się 4 dzielnice: chrześcijańska, żydowska, arabska i ormiańska. Na stałe w krajobraz Podlasia i Mazowsza wpisane są liczne parafie Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Warto podkreślić, że założycielka św. Maria Franciszka Kozłowska urodziła się w Stoczku pod Węgrowem, a jej ojciec - nadleśniczy Jakub Kozłowski herbu Nałęcz - zginął w zwycięskiej bitwie pod Węgrowem 3. lutego 1863 roku jako uczestnik powstania styczniowego.

Ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne stało się okazją do powrotu tradycji takiej właśnie modlitwy, w której wspólnie dziękowaliśmy Bogu za odzyskaną Niepodległość. Prosiliśmy Boga o opiekę i błogosławieństwo dla Ojczyzny oraz o modlitwę. Myślą i sercem wspominaliśmy tych wszystkich, którzy oddali swoje ziemskie życie w walce o wolność Polski. Wierni Kościoła Ewangelickiego, Katolickiego, Starokatolickiego Mariawitów i Katolickiego Mariawitów oraz Kościoła Prawosławnego składali swoje życie na ołtarzu wolności Ojczyzny. Walczyli zarówno w powstaniach: styczniowym i listopadowym, insurekcji kościuszkowskiej, jak i na frontach I i II Wojny Światowej. Prochy poległych żołnierzy, kapłanów i kapelanów spoczywają w lasach Katynia.

Ekumeniczne i niedzielno-patriotyczne nabożeństwo zgromadziło w swoich murach wiernych wielu Kościołów: Kościoła Zielonoświątkowego z Pastorem ks. Robertem Kubiakiem z Siedlec, Kościoła Katolickiego Mariawitów z kapłanem Zbigniewem Milewskim z Długiej Kościelnej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów z Proboszczami: ks. Ładysławem Ratajczykiem z Żarnówki i ks. Janem Opalą z Mińska Mazowieckiego oraz Panem Rabinem Pawłem Tarnopolskim z Żydowskiej Mesjanistycznej Wspólnoty Shalom w Warszawie oraz wiernych kościoła rzymskokatolickiego, mariawickiego, prawosławnego, adwentystów dnia siódmego, chrześcijan baptystów. Swoją obecnością zaszczycił również Burmistrz Miasta Węgrowa Pan Paweł Marchela z przedstawicielami administracji państwowej wraz z zaproszonymi gośćmi. W trakcie nabożeństwa liturgię uświetnił zaproszony chór z Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego Starokatolickiego Kościoła Mariawitów z Żarnówki. uroczyste nabożeństwo było transmitowane przez Telewizję Polską oraz lokalną telewizję – Podlasianka z Węgrowa.

ks. Paweł Szwedo, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej<< Wróć do poprzedniej strony
<<   Styczeń 2020   >>
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

2020-01-19 Koncert Kolęd
2020-01-18 Koncert Noworoczny
2020-01-18 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2020 [Łódź]
2020-01-12 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2020 [Warszawa]
2019-12-06 [ŁÓDŹ] Koncert z okazji Dnia Świętej Łucji
"Wierny jest Bóg".

1 Kor 1,9

prezent.cme.org.pl

luteranie.pl

ewangelicy.pl

diakonia.org.pl

cme.org.pl

Aktualności  |   W co wierzymy  |   Diecezja  |   Nasze parafie  |   Galeria  |   Materiały  |   Kontakt  |