logo
Diecezja Warszawska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP składa się z 21 Parafii:
Warszawa

WARSZAWA - Świętej Trójcy

Warszawa Wniebowstąpienia Pańskiego

WARSZAWA ->Wniebowstąpienia Pańskiego

Radom

RADOM

Łódź

ŁÓDŹ

Aleksandrów Łodzki

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

Kutno

KUTNO

Lublin

LUBLIN

Pabianice

PABIANICE

Piotrków Trybunalski

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Płock

PŁOCK

Rawa Mazowiecka

RAWA MAZOWIECKA

Węgrów

WĘGRÓW

Wieluń

WIELUŃ

Zduńska Wola

ZDUŃSKA WOLA

Zgierz

ZGIERZ

Tomaszów Mazowiecki

TOMASZÓW MAZOWIECKI

Ozorków

OZORKÓW

Łask

ŁASK

Łask

PODDĘBICE

Żyrardów

ŻYRARDÓW

Zelow

ZELÓW

Uchwała Synodu Diecezji Warszawskiej
poparcie dla ordynacji kobiet
2016-03-05
Prezentujemy treść uchwały IX sesji Synodu Diecezji Warszawskiej w sprawie ordynacji kobiet na prezbitera w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP. Uchwała ta przekazana zostanie do wszystkich synodałów Synodu Kościoła. Gremium to będzie rozstrzygało kwestie ordynacji kobiet w Polsce.

Uchwała
Synodu Diecezjalnego Diecezji Warszawskiej
z dnia 5 marca 2016 roku
- stanowisko wobec ordynacji kobiet na prezbitera

Synod Diecezjalny Diecezji Warszawskiej z uznaniem przyjmuje złożenie przez Biskupa Kościoła wniosku o wprowadzenie zmian w prawie kościelnym umożliwiających ordynację kobiet do służby prezbitera.

W 2010 roku Diecezja Warszawska występowała już do XII Synodu Kościoła z wnioskiem o umożliwienie ordynacji kobiet. Również w opinii zdecydowanej większości członków obecnego Synodu Diecezjalnego, opartej m.in. o zdanie członków ich parafii, wprowadzenie prezbiterskiej ordynacji kobiet będzie pożądaną zmianą służącą dobru Kościoła. Wyrażona opinia posiada rzetelne podstawy oparte na wieloletnim doświadczeniu związanym z pracą kobiet duchownych w parafiach naszej diecezji. Wskazuje ono na odpowiedni poziom służby duszpasterskiej kobiet oraz na ich umiejętność radzenia sobie w sprawach natury administracyjnej i organizacyjnej.

Przykładowo w jednej z parafii, pracująca tam od lat diakon, w powszechnej opinii posiada wszelkie cechy potrzebne do objęcia funkcji proboszcza. Niedawno właśnie jej powierzono opiekę duszpasterską nad kolejną parafią, w której panowała trudna sytuacja. Parafia odżyła. Jednak ona sama, choć wykonuje wzorcowo swoje obowiązki, nie może zostać proboszczem tylko dlatego, że jest kobietą. Ta znana powszechnie sytuacja, jest postrzegana w diecezji jako niezrozumiała.

W uchwale Komisji Teologii i Konfesji Synodu Kościoła XII kadencji stwierdzono, iż: „należy uznać, że z perspektywy teologicznej należy dopuścić możliwość ordynacji kobiet na urząd duchowny służby prezbiteriatu”, co oznacza brak przeszkód natury teologicznej. Dodatkowo należy zauważyć, że 39 z 43 europejskich Kościołów zrzeszonych wraz z nami w Światowej Federacji Luterańskiej dopuszcza ordynację kobiet do posługi prezbitera.

Jako ewangelicy powinniśmy być szczególnie wrażliwi na wykluczenie kogokolwiek z powodu uprzedzeń, czy wręcz niczym nieuzasadnionej niechęci. Wielokrotnie doświadczaliśmy takiego przykrego podejścia i nie godzi się nam samym tak postępować.

Synod Diecezji Warszawskiej uważa, że ordynacja na prezbitera powinna dotyczyć osób, które zostały wcześniej odpowiednio przygotowane i są gotowe godnie i sumiennie służyć Bożej Sprawie. Takich ludzi znajdziemy zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Zwracamy się przeto do Sióstr i Braci z Synodu Kościoła o podjęcie decyzji umożliwiającej kobietom służbę w posłudze prezbitera naszego Kościoła.<< Wróć do poprzedniej strony
<<   Lipiec 2020   >>
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

2020-06-05 Tydzień Ewangelizacyjny ONLINE
2020-03-15 English Protestant Worship in Łódź
2020-03-06 Światowy Dzień Modlitwy
2020-03-06 Koncert zespołu Exodus 15
2020-02-26 ekoKościół
"Co się sieje jako skażone, bywa wzbudzone nieskażone".

I Kor 15,42

prezent.cme.org.pl

luteranie.pl

ewangelicy.pl

diakonia.org.pl

cme.org.pl

Aktualności  |   W co wierzymy  |   Diecezja  |   Nasze parafie  |   Galeria  |   Materiały  |   Kontakt  |