Uchwała Synodu Diecezji Warszawskiej
poparcie dla ordynacji kobiet
2016-03-05
Prezentujemy treść uchwały IX sesji Synodu Diecezji Warszawskiej w sprawie ordynacji kobiet na prezbitera w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP. Uchwała ta przekazana zostanie do wszystkich synodałów Synodu Kościoła. Gremium to będzie rozstrzygało kwestie ordynacji kobiet w Polsce.
Uchwała
Synodu Diecezjalnego Diecezji Warszawskiej
z dnia 5 marca 2016 roku
- stanowisko wobec ordynacji kobiet na prezbitera
Synod Diecezjalny Diecezji Warszawskiej z uznaniem przyjmuje złożenie przez Biskupa Kościoła wniosku o wprowadzenie zmian w prawie kościelnym umożliwiających ordynację kobiet do służby prezbitera.
W 2010 roku Diecezja Warszawska występowała już do XII Synodu Kościoła z wnioskiem o umożliwienie ordynacji kobiet. Również w opinii zdecydowanej większości członków obecnego Synodu Diecezjalnego, opartej m.in. o zdanie członków ich parafii, wprowadzenie prezbiterskiej ordynacji kobiet będzie pożądaną zmianą służącą dobru Kościoła. Wyrażona opinia posiada rzetelne podstawy oparte na wieloletnim doświadczeniu związanym z pracą kobiet duchownych w parafiach naszej diecezji. Wskazuje ono na odpowiedni poziom służby duszpasterskiej kobiet oraz na ich umiejętność radzenia sobie w sprawach natury administracyjnej i organizacyjnej.
Przykładowo w jednej z parafii, pracująca tam od lat diakon, w powszechnej opinii posiada wszelkie cechy potrzebne do objęcia funkcji proboszcza. Niedawno właśnie jej powierzono opiekę duszpasterską nad kolejną parafią, w której panowała trudna sytuacja. Parafia odżyła. Jednak ona sama, choć wykonuje wzorcowo swoje obowiązki, nie może zostać proboszczem tylko dlatego, że jest kobietą. Ta znana powszechnie sytuacja, jest postrzegana w diecezji jako niezrozumiała.
W uchwale Komisji Teologii i Konfesji Synodu Kościoła XII kadencji stwierdzono, iż: „należy uznać, że z perspektywy teologicznej należy dopuścić możliwość ordynacji kobiet na urząd duchowny służby prezbiteriatu”, co oznacza brak przeszkód natury teologicznej. Dodatkowo należy zauważyć, że 39 z 43 europejskich Kościołów zrzeszonych wraz z nami w Światowej Federacji Luterańskiej dopuszcza ordynację kobiet do posługi prezbitera.
Jako ewangelicy powinniśmy być szczególnie wrażliwi na wykluczenie kogokolwiek z powodu uprzedzeń, czy wręcz niczym nieuzasadnionej niechęci. Wielokrotnie doświadczaliśmy takiego przykrego podejścia i nie godzi się nam samym tak postępować.
Synod Diecezji Warszawskiej uważa, że ordynacja na prezbitera powinna dotyczyć osób, które zostały wcześniej odpowiednio przygotowane i są gotowe godnie i sumiennie służyć Bożej Sprawie. Takich ludzi znajdziemy zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet.
Zwracamy się przeto do Sióstr i Braci z Synodu Kościoła o podjęcie decyzji umożliwiającej kobietom służbę w posłudze prezbitera naszego Kościoła.
|