logo
Diecezja Warszawska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP składa się z 21 Parafii:
Warszawa

WARSZAWA - Świętej Trójcy

Warszawa Wniebowstąpienia Pańskiego

WARSZAWA ->Wniebowstąpienia Pańskiego

Radom

RADOM

Łódź

ŁÓDŹ

Aleksandrów Łodzki

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

Kutno

KUTNO

Lublin

LUBLIN

Pabianice

PABIANICE

Piotrków Trybunalski

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Płock

PŁOCK

Rawa Mazowiecka

RAWA MAZOWIECKA

Węgrów

WĘGRÓW

Wieluń

WIELUŃ

Zduńska Wola

ZDUŃSKA WOLA

Zgierz

ZGIERZ

Tomaszów Mazowiecki

TOMASZÓW MAZOWIECKI

Ozorków

OZORKÓW

Łask

ŁASK

Łask

PODDĘBICE

Żyrardów

ŻYRARDÓW

Zelow

ZELÓW

Jubileusz 500. lat Reformacji w Diecezji Warszawskiej
relacja z obchodów
2017-05-24
W dniach 21-24 maja Diecezja Warszawska świętowała Jubileusz 500. lat Reformacji. Obchody organizowane były wspólnie z Kościołem Ewangelicko-Reformowanym w Polsce oraz Uniwersytetem Łódzkim i Akademią Muzyczną w Łodzi. Szeroka współpraca przy organizacji tego wydarzenia pozwoliła nadać mu ekumeniczny charakter, który cechuje region łódzki, jak również podkreślić znaczenie Reformacji dla kultury i nauki.


Pierwszym punktem obchodów było uroczyste nabożeństwo reformacyjne. W murach łódzkiego kościoła św. Mateusza zgromadzili się wierni z okolicznych parafii luterańskich i reformowanych oraz zaproszeni goście. Swoje pozdrowienia zebranym przekazał Administrator Archidiecezji Łódzkiej Kościoła Rzymskokatolickiego, Wojewoda Łódzki oraz prezydenci miast: Łodzi i Pabianic. Na łódzkich organach zagrał prof. Krzysztof Urbaniak. Ekumenicznego znaczenia nabożeństwu nadała obecność Zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Węgier – ks. Istvana Szabó, który wygłosił tego dnia kazanie. Po nabożeństwie wszyscy zebrani zaproszeni zostali na piknik reformacyjny w parafialnym ogrodzie.

Niedzielne nabożeństwo było również formą wprowadzenia do konferencji naukowej „Kultura Reformacji i reformowanie w kulturze” organizowanej wspólnie przez Uniwersytet Łódzki i łódzką Akademię Muzyczną. Zaproszeni goście podejmowali temat Reformacji jako fenomenu kulturowego i społecznego. Szczególnym punktem konferencji był wykład prof. Rity Süssmuth zatytułowany „Tolerancja w Europie”.

Ostatnim punktem obchodów, a jednocześnie zakończeniem konferencji, był koncert Akademii Muzycznej w łódzkim kościele św. Mateusza. Obok więc akademickiej dysputy na temat wpływu Reformacji na kulturę, zgromadzeni mogli również usłyszeć jej przejawy w dziełach Jana Sebastiana Bacha czy Dietericha Buxtehudego.

Do Komitetu Honorowego obchodów weszli Wojewoda i Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi, Biskupi Kościołów Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego i Rzymskokatolickiego oraz Rektorzy Wyższych Uczelni.

Majowe wydarzenia w regionie łódzkim są jedynie częścią obchodów planowanych w Diecezji Warszawskiej. Przed nami jeszcze uroczystości centralne na warszawskim Zamku Królewskim, w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, Centrum Luterańskim i warszawskich parafiach oraz konferencja naukowa w Lublinie organizowana w dniach 29-31 października we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i władzami samorządowymi miasta i województwa.

ks. Paweł Meler



<< Wróć do poprzedniej strony
<<   Maj 2024   >>
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

2024-04-15 Lublin: debaty o polityce i wyzwaniach Kościoła
2024-03-25 Pasyjne rekolekcje diecezjalne
2023-12-07 Rozmowy pod kopułą: Europa-Kościół-Ekumenia
2023-11-14 Pasterz na czas próby
2023-11-18 Diecezjalne Śniadanie dla Kobiet w Łodzi
"Nie trwóżcie się! Jezusa szukacie Nazareńskiego, ukrzyżowanego; wstał z martwych, nie ma go tu, oto miejsce, gdzie złożono."

Mk 16,6

prezent.cme.org.pl

luteranie.pl

ewangelicy.pl

diakonia.org.pl

cme.org.pl

Aktualności  |   W co wierzymy  |   Diecezja  |   Nasze parafie  |   Galeria  |   Materiały  |   Kontakt  |