logo
Diecezja Warszawska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP składa się z 21 Parafii:
Warszawa

WARSZAWA - Świętej Trójcy

Warszawa Wniebowstąpienia Pańskiego

WARSZAWA ->Wniebowstąpienia Pańskiego

Radom

RADOM

Łódź

ŁÓDŹ

Aleksandrów Łodzki

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

Kutno

KUTNO

Lublin

LUBLIN

Pabianice

PABIANICE

Piotrków Trybunalski

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Płock

PŁOCK

Rawa Mazowiecka

RAWA MAZOWIECKA

Węgrów

WĘGRÓW

Wieluń

WIELUŃ

Zduńska Wola

ZDUŃSKA WOLA

Zgierz

ZGIERZ

Tomaszów Mazowiecki

TOMASZÓW MAZOWIECKI

Ozorków

OZORKÓW

Łask

ŁASK

Łask

PODDĘBICE

Żyrardów

ŻYRARDÓW

Zelow

ZELÓW

Wspomnienie Śp. bp. Mieczysława Cieślara

2020-04-19
W 1. Niedzielę po Wielkanocy (Quasimodogeniti) wspominamy śp. bp. Mieczysława J. Cieślara, który zginął tragicznie 18 kwietnia 2010 r. w okolicach Brzezin k/Łodzi.


Śp. biskup Mieczysław – długoletni proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. św. Piotra i Pawła w Pabianicach, następnie proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi i jednocześnie biskup diecezji warszawskiej (w latach 1996-2010), z poświęceniem i przejęciem objął opieką duszpasterską stołeczną Parafię Wniebowstąpienia Pańskiego. Stało się tak, gdy w katastrofie smoleńskiej zginął śp. ks. gen. Adam Pilch, proboszcz tejże wspólnoty (który - podobnie jak śp. bp Mieczysław - pochodził z Wisły). W drodze powrotnej z Warszawy do Łodzi śp. bp Mieczysław Cieślar zginął w wypadku samochodowym niedaleko Brzezin.

Wprawdzie mija właśnie 10 lat od tych tragicznych wydarzeń to jednak obrazy z tamtych chwil przepełnione niedowierzaniem i rozpaczą, żałobą i momentami ostatniego pożegnania, wciąż są dziwnie żywe i z zwielokrotnioną mocą stają przed naszymi oczami. Nie chcemy jednak zatrzymywać się jedynie przy grobie i żałobnym wspominaniu, ale pouczeni wielkanocnym przesłaniem, słowami Zbawiciela wypowiedzianym do zlęknionych i zrozpaczonych apostołów „Pokój wam”, chcemy prosić o łaskę radości z nadziei na ponowne spotkanie i chcemy dziękować Panu Kościoła za życie i ofiarną służbę śp. biskupa Mieczysława.

Biskup Mieczysław był nie tylko wybitnym znawcą teologii apostoła św. Pawła, (wykładał teologię św. Pawła w ChAT, gdzie uczył też języka greckiego i teologii Nowego Testamentu), ale i duszpasterzem, który swoim ciepłem i wrażliwością potrafił dotknąć wielu ludzi, odciskając niezatarte piętno. Zawsze kochał Kościół oraz ludzi i służył Kościołowi oraz ludziom, nawet wtedy, a może szczególne wtedy, gdy sam doświadczał chwil trudnych.

W dzisiejszą Niedzielę Quasimodogeniti, Kościół kieruje naszą uwagę na paschalny przełom, ale też przywołuje świadectwo powołania proroka Izajasza: „Kogo poślę? Poślij mnie!” Dziękujemy dziś Opatrzności za czas służby śp. biskupa Mieczysława, dla którego powołanie i posłanie było mocnym determinatorem jego działania.

Nadejdzie jeszcze czas, abyśmy w gronie naszej diecezjalnej rodziny wspomnieli śp. biskupa Mieczysława, jednak biorąc pod uwagę ograniczenia, z jakimi się zmagamy, przyjmijmy do naszych serc pocieszenie i wzmocnienie słowami Lutrowego hymnu: „Chrystus, nasz Pan, Syn Boży, w miejsce się nasze stawił i grzech nasz precz odłożył, śmierć mocy złej pozbawił. On jej prawo do nas wziął, śmierć ledwie trzyma postać swą, bo żądło już straciła. Alleluja!” (ŚE 172,3)

Foto: wikipedia.pl<< Wróć do poprzedniej strony
<<   Lipiec 2020   >>
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

2020-06-05 Tydzień Ewangelizacyjny ONLINE
2020-03-15 English Protestant Worship in Łódź
2020-03-06 Światowy Dzień Modlitwy
2020-03-06 Koncert zespołu Exodus 15
2020-02-26 ekoKościół
"Co się sieje jako skażone, bywa wzbudzone nieskażone".

I Kor 15,42

prezent.cme.org.pl

luteranie.pl

ewangelicy.pl

diakonia.org.pl

cme.org.pl

Aktualności  |   W co wierzymy  |   Diecezja  |   Nasze parafie  |   Galeria  |   Materiały  |   Kontakt  |