Jubileusz 30-lecia ordynacji bp. Jana
Parafia E-A w Pabianicach
2023-08-06
Dziś w pabianickim zborze obchodzono wyjątkową uroczystość: 30-lecie ordynacji biskupa Jana Cieślara.

W sposób szczególny ze świętem korespondowało hasło tygodnia: „Komu wiele dano, od tego wiele będzie się żądać, a komu wiele powierzono, od tego więcej będzie się wymagać.” (Łk 12, 48) Spowiednio-komunijne nabożeństwo odprawił Jubilat, który w swym kazalnym rozważaniu (1Krl 3, 5 – 15) wskazał na postać króla Salomona, który mimo tego, że był grzeszny, znalazł łaskę u Boga. Salomon stał się przez to przykładem wiary, także i dla nas.
Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła pastorowa Magdalena Hudzieczek-Cieślar (sopran) oraz pan Szymon Masłowski (organy). W trakcie nabożeństwa życzenia złożyli współpracownicy biskupa: wikariusz diecezjalny ks. Arkadiusz Raszka oraz diakon Paweł Gumpert. Gratulowali także radni parafii w Pabianicach oraz przedstawiciele parafii z Łasku i ze Zduńskiej Woli, w których bp Jan Cieślar pełni funkcję proboszcza administratora.
Dziękowano także pastorowej Magdalenie Hudzieczek-Cieślar za zaangażowanie w parafii.Na nabożeństwie obecna była także pastorowa Barbara – pani Irena Wisełka-Cieślar, która podczas gdy jej mąż śp. bp. Mieczysław Cieślar był pabianickim pastorem, grała na organach, a także prowadziła szkółkę niedzielną. Do Pabianic zawitała także pani Wiesława Werner, kurator Diecezji Warszawskiej naszego Kościoła. Byli także członkowie okolicznych parafii: z parafii św. Mateusza w Łodzi, z Aleksandrowa, z Ozorkowa, ze Zgierza, a także z Łasku i ze Zduńskiej Woli. Po nabożeństwie miał miejsce poczęstunek w sali parafialnej. Była możliwość gratulowania jubilatowi oraz czas na wspomnienia.
Dziękujemy serdecznie wszystkim zborownikom, którzy aktywnie włączyli się w zorganizowanie jubileuszu, który do końca pozostał dla pastora-jubilata niespodzianką.
Ksiądz biskup Jan Cieślar urodził się 10. września 1967 roku w Cieszynie. Jego rodzinną parafią jest zbór w Ustroniu. W latach 1987 – 1993 studiował na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w której do dziś jest także wykładowcą. 24. lipca 1993 r. został ordynowany w kościele ewangelickim w Zabrzu, po czym został skierowany do służby jako wikariusz w swej rodzinnej parafii w Ustroniu. W latach 1994 – 1996 był wikariuszem w parafii św. Mateusza w Łodzi. Pod koniec 1996 roku przybył jako proboszcz-administrator do parafii w Pabianicach, następnie został przez wiernych wybrany proboszczem. Od tego czasu związany jest z naszą parafią.
W Polsce Centralnej znalazł swą drugą ojczyznę. Dał się poznać nie tylko wiernym, ale i mieszkańcom naszego miasta, jako bardzo dobry kaznodzieja, porywający swą wiedzą prelegent, znawca dziejów protestantyzmu oraz przyjaciel ruchu ekumenicznego. Dzięki jego zaangażowaniu udało się odnowić kościół parafialny (lata 2000 – 2002) a także kaplicę cmentarną – mauzoleum Kindlerów (lata 2019 – 2021). Wspólnie ze swoją małżonką sprawili, że kościół ewangelicki w Pabianicach stał się miejscem koncertów, prelekcji, wernisaży, świątynią tętniącą kulturą. Naszemu pastorowi z tego miejsca życzymy wiele Bożego Błogosławieństwa i dalszej owocnej działalności na niwie kościelnej.
|